Нееднаквоста во приходите и Големата уриваат на 2008 година

blog_wall_street_fallen_bull

-Со

| | Сре 3 Октомври 2012 09:13 PDT | |

Јас сум споменат пред моите грубо и се подготвени теорија на финансиската криза 2008:

 • Нееднаквоста во приходите оди нагоре.
 • Како резултат на тоа, приходите на средната класа стане слабите ....
 • И приходи на богатите вртоглаво се зголемуваат, тренд засилен со пониски даночни стапки на двете трудот и капиталот приход.
 • Богати луѓе на крајот снема разумен работи кои треба да ги вложи сите [...]
 • Каде стоиш? Е овој систем фер?

  99.class-војна-fish_fec41

  Проверете повеќе големи информации за нееднаквоста од inequality.org !

  Богатство Нееднаквоста

  Богатство нееднаквост може да се опише како нееднаква распределба на средствата во рамките на население. САД експонати пошироката диспаритети во богатството меѓу богатите и сиромашните отколку било која друга голема развиена земја.

  Дефинирање Богатството

  Ние изедначува богатство со "нето вредност," вкупна сума на вашите средства минус ваши обврски.

  Примери на средства: проверка и штедни сметки, возила, еден дом што [...]

  КЛАСА воин на неделава: Роберт Б Рајх

  breich

  Рајх има поминато години се борат за средната класа. Тој како што е напишано многу книги, за едукација на студентите за проблемите, и произведува високо информативни блог, RobertReich.org

  Не заборавајте да проверите неговата нова книга!

  [...]

  Следете пари: Зад должничката криза во Европа се наѕира друга џин спас на Вол Стрит

  ѕид улица

  Од страна на Роберт Рајх | |

  Денес Бен Бернанке додаде својот глас за оние кои се загрижени за должничката криза во Европа.

  Но, зошто точно треба Америка се биде толку загрижен? Да, ние извоз во Европа - но оние извозот нема да се исуши. И во секој случај, тие се мали во споредба со големината на економијата на САД.

  Ако сакате вистинската причина, се следат парите. А грчката (или [...]

  Отворено писмо до Вол Стрит

  2008-03-ѕид-ул-фронтална-рамни-700

  од: Вилијам Реки Пит, Truthout | Оп-Ед | |

  Го откажете мојата претплата на воскресението Испрати ми ингеренциите на Домот на притвор добив некои пријатели во ...

  - Џејмс Даглас Морисон

  Пред било што друго, би сакал да се извини за неред надвор од вашата канцеларија. Тоа е три недели откако сите оние хипиците и панк-рокери и студентите и членовите на синдикатот и вработените мајки и еден татко и авиокомпанија [...]

  Нова американска револуција класа војна Забрзување, демократија Губењето Стисок

  storyimages_peopleoverprofitamericans4financialreform.jpg_640x480_310x220

  Од Пол Б Фарел | |

  4 октомври 2011 година " MarketWatch "- SAN LUIS OBISPO, Калифорнија - Мемо на супер богати, вашиот високо платени лобисти и вашите не-компромисен политички кукли, чија единствена мисија е уништување на претседателството: Да, вие сте местото. Ти си исто така убиството на економијата.

  Благодарение на вашиот авто-деструктивна идеологија, Америка е [...]

  Најдобар меѓу нас

  AP110926034155-300

  од: Крис Хеџис, Truthdig | Оп-Ед | |

  Нема оправдувања лево. Или ќе се приклучат на револт случува на Вол Стрит и во финансискиот окрузи на други градови низ земјата или ќе застане на погрешната страна на историјата. Или ќе го попречи, во единствената форма лево кон нас, што е граѓанска непослушност, разграбване со кривичното класа на Вол Стрит и забрзана уништување на [...]

  Мајкл Мур: Уапсете ѕид Св Банкерс петролеум, а не ѕид Св Демонстрантите

  storyimages_1317086336_picture8.png_640x348_310x220

  Мур: Поголемиот дел од Американците се навистина вознемирени на ѕид Св имаш армија само чекаат некој да направи нешто, и нешто започна.

  Во наредниот демократија сега! емитува, Ејми Гудман и Мајкл Мур разговараат за окупираат Вол Св протести, каде Мур зборуваше понеделник и покрај фактот дека полицијата е забрането демонстранти од користење на PA систем.

  AMY GOODMAN: Денес ние трошиме [...]

  Зошто не на дефицитот Хокс Сакате да данок Вол Стрит?

  092611wall

  од: Дин Бејкер, Truthout | Вести Анализа |

  Интензитетот со кој водечки дефицит јастреби на земјата продолжи да ги игнорира финансиската шпекулација даноци (ФСТ) е добивање некогаш повеќе забавни. Додека дефицитот јастреби како Вол Стрит инвестициски банкар Петер Петерсон, директор на Морган Стенли Erskine Bowles и Вашингтон Пост никогаш не гума на проповедта на доблестите на жртвување, некако се жртвува за Вол Стрит никогаш карактеристики, како дел од [...]

  Окупираат Вол Стрит повторно ја откри Радикалната имагинацијата

  040611scheer

  25 сеп 2011 "Гардијан" | Со Дејвид Graeber |

  Младите луѓе протестираа во Вол Стрит и пошироко отфрлаат ова залудно економски поредок. Тие доаѓаат да бараат враќање на иднината.

  Зошто