OpenCongress.orgOpenCongress.org

1% искуства раст на приходите, додека 99% борби

Приходи articleLarge

Приходи Стан во обновување, но не и за 1%

Од Објавено: Февруари 15, 2013

ВАШИНГТОН - Приходи се зголеми за повеќе од 11 проценти за првите 1 проценти од платените за време на економско заздравување, но не на сите за сите останати, според новите податоци.

На бројки , произведени од страна на Емануел Saez, економист на [...]

Економската нееднаквост ќе ве натера песимист

Зошто е важно нееднаквоста во приходите

4 графики кои покажуваат колку Пораст на нееднаквоста во приходите зголемува Песимизмот

ИЗВОР: АП / Еван Vucci

Окупираат DC демонстранти се види утро патници прошетка низ Мекферсон плоштад во Вашингтон на Понеделник Декември 5, 2011 година. Јаз во приходите помеѓу богатите и сите други се големи и добивање на поголеми, додека средната класа приходи стагнира. Ова предизвика загриженост дека средната класа на нацијата не е споделување на економскиот раст, како што има во минатото, и [...]

Нееднаквоста во приходот = помала можност

Corak_web_1

5 графики кои покажуваат колку Зголемување на нееднаквоста во приходите води кон помалку можности

ИЗВОР: АП / Marcio Хозе Санчез

Ако постои висок приход нееднаквост, деца, најверојатно, ќе доживее низок економски мобилност и можност како возрасни.

Од Ник бункер | 5 Декември 2012

Високо ниво на нееднаквост во приходите се поврзани со ниски нивоа на економската мобилност, тврди Универзитетот во Отава економист Мајлс Corak во новиот извештај [...]

Вики извештај за нееднаквоста во приходите во САД

Нееднаквоста во приходите во САД

Од Википедија, слободната енциклопедија

Дистрибуција на приход во САД е предмет на проучување од страна на научници и институции. Податоци од голем број на извори [1] покажуваат дека нееднаквоста во приходите се зголеми значително, бидејќи на почетокот на 1970-тите години ,

Повеќе за нееднаквоста

леб

Економската нееднаквост Цитати

Кога ќе се каже фискална одговорност, ми се чини дека навистина значи богати луѓе чувањето на нивните пари. -Алиса Адамс

Јас секогаш ќе има доволно пари за да трае до крајот на мојот живот ... додека јас не купуваат ништо. -Ед Аснер, поштенски Прес асоцијација конференција, 8/2/03

Секоја година, претставници на надоместокот на разни растенија им било кажано да се пресмета и да се процени Надомест на трошоците за на работниците [...]

Предавството на Америка средната класа беше избор, не е случајно

middleclass

Среда 3 Октомври, 2012 од страна на Amy B Дин , Truthout | Оп-Ед

Интервју со автори Доналд Barlett и Џејмс Стил.

(Фото: Мајк Hiatt / Фликр ) На аутсорсинг на добри работни места, елиминирање на пензиите, неконтролираното дома запленувања; високите високото образование трошоци и монтажа долг: Со оглед на овие апсолутните вистини, американскиот средната класа се чини дека тоне брзо. Познатата известување тим на Доналд Barlett и [...]

Нееднаквоста во приходите и Големата уриваат на 2008 година

blog_wall_street_fallen_bull

-Со

| | Сре 3 Октомври 2012 09:13 PDT | |

Јас сум споменат пред моите грубо и се подготвени теорија на финансиската криза 2008:

 • Нееднаквоста во приходите оди нагоре.
 • Како резултат на тоа, приходите на средната класа стане слабите ....
 • И приходи на богатите вртоглаво се зголемуваат, тренд засилен со пониски даночни стапки на двете трудот и капиталот приход.
 • Богати луѓе на крајот снема разумен работи кои треба да ги вложи сите [...]
 • Џон Стјуарт и "The Daily Show" Земете на Мит Ромни и 47 отсто ... Се разбира

  JonStewart47PerMitt

  Среда Септември 19, 2012

  Ловоров Браун Високи писателот, BuddyTV

  Постојат само неколку работи во овој свет ние може да зависи. Смрт. Даноци. Џон Стјуарт skewering претседателски кандидат кој прави потенцијално кариера не завршува изјава за camera.So очигледно Џон Стјуарт мораше да се зборува за 47-отсто изјава Мит Ромни за The Daily Show. Што друг избор не тој? И она што други смешен, остроумен [...]

  Дали богатите навистина плаќаат нефер удел?

  5-26-11tax-F1

  Заблуди и реалност за тоа кој плаќа даноци

  Од Чак Мар и Chye-Чинг Хуанг | | освежено 17 септември 2012 година | | Центар за буџет и политички приоритети

  Извршно резиме

  Речиси половина од американските домаќинства во моментов не должам федерални данок на доход. Урбан Институт Брукингс даночна политика центар проценува дека 46 проценти од домаќинствата ќе должам нема федерален данок на доход за 2011 година. [1] широко цитиран фигура [...]

  Вистината За Даноци

  Growth_after-tax_income_93-03

  Основите

  Даночните приходи на физички лица и данокот на плати, кој се одзема од платата на работниците и се користи за да помогне во финансирањето на социјално осигурување и здравствена, секоја составена околу 40 отсто од федералните приходи во 2010 година. На сојузната влада, исто така, ги собира приходите од корпоративните даноци, акцизи и други извори.

  Основи политика: - детето даночен кредит - од 2001 и 2003 година намалување на даноците - каде ни Федералната даночна долари одат? - На недвижности [...]