Вики извештај за нееднаквоста во приходите во САД

Нееднаквоста во приходите во САД

Од Википедија, слободната енциклопедија

Дистрибуција на приход во САД е предмет на проучување од страна на научници и институции. Податоци од голем број на извори [1] покажуваат дека нееднаквоста во приходите се зголеми значително, бидејќи на почетокот на 1970-тите години ,

Предавството на Америка средната класа беше избор, не е случајно

middleclass

Среда 3 Октомври, 2012 од страна на Amy B Дин , Truthout | Оп-Ед

Интервју со автори Доналд Barlett и Џејмс Стил.

(Фото: Мајк Hiatt / Фликр ) На аутсорсинг на добри работни места, елиминирање на пензиите, неконтролираното дома запленувања; високите високото образование трошоци и монтажа долг: Со оглед на овие апсолутните вистини, американскиот средната класа се чини дека тоне брзо. Познатата известување тим на Доналд Barlett и [...]

Нееднаквоста во приходите и Големата уриваат на 2008 година

blog_wall_street_fallen_bull

-Со

| | Сре 3 Октомври 2012 09:13 PDT | |

Јас сум споменат пред моите грубо и се подготвени теорија на финансиската криза 2008:

 • Нееднаквоста во приходите оди нагоре.
 • Како резултат на тоа, приходите на средната класа стане слабите ....
 • И приходи на богатите вртоглаво се зголемуваат, тренд засилен со пониски даночни стапки на двете трудот и капиталот приход.
 • Богати луѓе на крајот снема разумен работи кои треба да ги вложи сите [...]
 • Џон Стјуарт и "The Daily Show" Земете на Мит Ромни и 47 отсто ... Се разбира

  JonStewart47PerMitt

  Среда Септември 19, 2012

  Ловоров Браун Високи писателот, BuddyTV

  Постојат само неколку работи во овој свет ние може да зависи. Смрт. Даноци. Џон Стјуарт skewering претседателски кандидат кој прави потенцијално кариера не завршува изјава за camera.So очигледно Џон Стјуарт мораше да се зборува за 47-отсто изјава Мит Ромни за The Daily Show. Што друг избор не тој? И она што други смешен, остроумен [...]

  Кој го уби средната класа?

  аа средна класа-цртан филм за средната класа-опкружен-по-лавови

  Вид на глупо видео, но вреди да се види како тоа го прави нокаутирам некои од основните причини за средната класа пад во САД

  Вистината За Даноци

  Growth_after-tax_income_93-03

  Основите

  Даночните приходи на физички лица и данокот на плати, кој се одзема од платата на работниците и се користи за да помогне во финансирањето на социјално осигурување и здравствена, секоја составена околу 40 отсто од федералните приходи во 2010 година. На сојузната влада, исто така, ги собира приходите од корпоративните даноци, акцизи и други извори.

  Основи политика: - детето даночен кредит - од 2001 и 2003 година намалување на даноците - каде ни Федералната даночна долари одат? - На недвижности [...]

  Податоци и статистика на нееднаквост

  the_abyss_of_inequality_307515

  Ви благодариме за луѓе во Inequality.org за обезбедување на оваа голема информации!

  Нееднаквост податоци и статистики ни даде важен увид во состојбата на нашата економија и здравјето на нашето општество.

  Во овој дел, ние нудиме брзи води на економска нееднаквост, како категоризираат во пет клучни области: приход, богатство, глобалната, здравје и расна. Во секоја категорија, ние шема некои нееднаквост статистика и да дискутираат за основните [...]

  Зошто американската политика, па поларизирани?

  Си-DeathOfMiddleClass-веб

  - Со Џеф Brittain

  Без разлика дали тоа е од корист или штетен за креирање политики тоа е непобитен дека поларизација, во комбинација со барањата на супер-мнозинство, го прави креирањето на политиките посложена и тешко да се преземе. Имајќи предвид дека двете поларизирани партискиот систем и барања супер-мнозинство се длабоко вкоренети во американската политика, важно е да се разбере дали нивните ефекти врз креирањето на политиката се негативни или позитивни. Додека некои тврдат дека овие карактеристики на американски [...]

  10 работи републиканците Не сакам да знаеш За Даноци

  републиканска против корупцијата

  Од Avenging Ангел

  Данок ден 2012 беше зафатен еден за пропагандисти на Републиканската партија. По Републиканската партија успешно filibustered на Бафет правило во Сенатот, куќа претседателот Џон Бонер тврдеше дека републиканците се "слуша американскиот народ." Се разбира, она што Бонер, Мич Меконел, Мит Ромни и нивните сојузници не се спомене е дека Демократската предлог за спроведување на минимум 30 отсто данок [...]

  Џозеф Стиглиц | Цената на нееднаквоста

  Џозеф Стиглиц-

  Џозеф Е Стиглиц, Проект синдикејт | Вести Анализа

  Во новата книга Џозеф Стиглиц е, " Цената на нееднаквоста: Како поделено општество денес ја загрозува нашата иднина ", на Нобеловата награда економист тврди дека постои цена да се плати за економска нееднаквост.

  Њујорк - Америка како Кликнете ОК за да мислам на себе како земја на можност и други ја видите на ист светлина. Но, додека [...]